Mēs šodien sākam!

Šodien, 2010. gada 20. janvārī sākas jauna, interesanta un, cerams, ilgstoša un veiksmīga sadarbība ar diviem maniem labiem draugiem - īru seteriem Nelsonu (Neal Wolmar Attraction) un Remī (Remington Wolmmar Attraction). Jauna tāpēc, ka šodien mēs sāksim kopā apgūt jaunu apmācības formu - apmācību ar klikera palīdzību.

Ar Nelsonu esam kopā vairāk kā divus gadus, šobrīd viņam ir 2 gadi un 9 mēneši. Nelsons ir apguvis paklausības iemaņas apmācību laukumā, bet pārsvarā ar viņu esam strādājuši mājas kārtībā. Nelsons zina un pārsvarā labi izpilda komandas "šurp", "sēdi", "guli", "ķepu", "blakus", "lejā" (lai izkāptu no gultas, hehe) un vēl šo to. Viņš saprot, ko nozīmē "ēdīsi?" un "ārā", "ejam", "mežs", "braucam" utt. Būs interesanti, jo Nelsons nav no tiem, kurus ļoti interesē barība. No kārumiem, protams, viņš neatsakās...

Remī pie mums dzīvo pavisam neilgi, viņam tikko palika 4 mēneši, viņš suņu skolā nav gājis, bet jau diezgan labi zina komandu "šurp", "sēdi" un vēl šo to. Nu jau pāris dienas diezgan stabili prasās ārā un barības pielūgsmes ziņā ir pilnīgs pretstats lielajam brālim.

Mans mērķis, uzsākot klikerapmācību, ir mierīgas, harmoniskas attiecības ar maniem suņiem, interesanta kopīga laika pavadīšana un laba sadarbība suņu ikdienas uzvedībā. Pirmā diena, par kuru tūlīt atskaitīšos, ir pagājusi ļoti aizraujoši.

ceturtdiena, 2010. gada 21. janvāris

15 padomi

Mans brīvs tulkojums no foruma www.clicker.de
Klikerapmācība ir jauns, zinātniski pamatots ceļš, kā labāk saprasties Tev un Tavam sunim. To apgūt ir vienkāršāk nekā tradicionālo, uz komandām balstīto treniņu veidu. Trenēt ir iespējams jebkuru suni neatkarīgi no vecuma. Kucēni vienkārši to mīl. Vecāki suņi iemācās dažādus trikus – pretstatā parunai! Ar klikeri var apmācīt arī kaķus, putnus un citus mājdzīvniekus.
Sākumā nedomā par to, kā Tu iemācīsi suni neizturēties tā, kā Tu nevēlies. Labāk sāc ar kaut ko, ko Tu vienmēr esi gribējis savam sunim iemācīt. Uzraksti uz lapiņas, ko Tavs suns māk tajā brīdī, kad jūs sākat. Pēc dienas pieraksti, ko esat sasnieguši. Tu būsi pārsteigts, kādu progresu uzrāda Tavs suns. Un tad Tu vari pats sevi apbalvot par suņa panākumiem.
Te pāris padomi, lai sāktu:
1. Klikeri nospied ar īsu kustību, lai radītu klik-klak skaņu. Iedod kārumu. Dod mazus gabaliņus un jo īpaši sākumā – kaut ko īpaši garšīgu; labāk mazus vistas gaļas gabaliņus, nevis apkaltušu maizi.
2. Klikšķini vēlamās izturēšanās laikā, nevis pēc tās. Klikera brīdis ir pats svarīgākais punkts. Nejūties vīlies, ja suns beidz šo izturēšanos, tikko izdzird klikšķi. Klikšķis pabeidz izturēšanos. Pēc tam iedod kārumu, un šis brīdis nav svarīgs.
3. Klikšķini, tiklīdz suns dara kaut ko, kas Tev patīk. Vispirms izvēlies kaut ko vienkāršu, ko suns dara pats no sevis (piemēram, sēdi, šurp, pieskaries manai rokai, ķepu, izej pa durvīm, blakus).
4. Klikšķini vienreiz (piespied – atlaid). Ja vēlies izrādīt īpašu prieku, iedod sunim vairāk kārumu, bet ne vairāk klikšķu.
5. Treniņiem ir jābūt īsiem. Trīs reizēs pa piecām minūtēm suns iemācās vairāk nekā stundu ilgā garlaicīgā atkārtošanā. Ievērojamus panākumus vari sasniegt un iemācīt savam sunim daudz jauna, ja ikdienas rutīnā ik pa laikam ieviesīsi pāris klikšķus.
6. Nevēlamu izturēšanos var labot, ja Tu pastiprini vēlamo izturēšanos. Klikšķini kucēnam, kad viņš nokārtojas pareizajā vietā, klikšķini, kad visas četras suņa ķepas ir pie grīdas, nevis ciemiņam uz pleciem. Nevis rājies, kad viņš rej, bet klikšķini, kad viņš ir mierīgs. No pavadas raušanas var atradināties, ja Tu klikšķini tajā brīdī, kad pavada brīvi nokarājas.
7. Klikšķini, kad suns no brīva prāta (netīšām) pakustās Tava mērķa virzienā. Tu vari suni vilināt Tev vēlamajā virzienā, mudināt viņu kustēties uz mērķi, bet nevelc viņu, nestum un neturi ciet. Trenējies bez pavadas. Ja pavada nepieciešama drošībai, piestiprini to pie jostas vai uzkar uz rokas, bet neizmanto to kā palīglīdzekli.
8. Negaidi uz perfektu uzvedību, uz pilnību. Klikšķis un apbalvojums par nelielu kustību pareizajā virzienā. Ja sunim ir jāsēž un viņš sāk tupties, - klikšķini. Tu gribi, lai suns nāk pie Tevis, kad Tu sauc? – daži soļi Tavā virzienā un – klikšķini!
9. Seko savam mērķim. Ja Tu redzi labu reakciju – suns noguļas pats no sevis, nāk Tev klāt vai atkārtoti apsēžas, - prasi no viņa vairāk. Pagaidi pāris mirkļus, kamēr suns paliek guļam drusku ilgāk, pienāk drusku tuvāk vai apsēžas drusku ātrāk. Klikšķini! To sauc par izturēšanās formēšanu (shaping).
10. Kad suns ir iemācījies, ka lai klikšķētu, viņam ir kaut kas jādara, viņš pats sāks spontāni izrādīt to uzvedību jeb izturēšanos, lai saņemtu klikšķi. Šis ir tas brīdis, kad jāpievieno signāls, - vārdiska komanda vai žests. Sāc klikšķināt uz šo izturēšanos, ja tā notiek pēc signāla vai signāla laikā. Sāc to ignorēt, ja signāls nav ticis dots.
11. Izvairies no „komandēšanas”. Klikerapmācība nav balstīta uz komandām. Ja suns nereaģē uz Tavu signālu, viņš ir nevis „nepaklausīgs”, bet gan vēl nav pilnībā apguvis signālu. Atrod vienkāršākus apstākļus, lai dotu signālu un klikšķinātu izturēšanos.
12. Nēsā klikeri vienmēr līdzi un „zvejo” jocīgas izturēšanās / uzvedības, piemēram, galvas purināšanu, astes ķeršanu, ķepas pacelšanu. Klikšķināt vari visdažādākās uzvedības, ko pamani, un vienalga suns neapjuks. Ja suņi ir vairāki, treniņiem jānotiek atsevišķi.
13. Ja sāc dusmoties, liec klikeri nost. Nejauc kopā dusmošanos, pavadas raustīšanu un „korekcijas” treniņu ar klikerapmācību. Tu, iespējams, zaudēsi suņa uzticību klikerim un, iespējams, arī ticību sev.
14. Ja Tu negūsti panākumus ar kādu noteiktu izturēšanos, iespējams, ka Tu klikšķini par vēlu. Īstais brīdis ir svarīgs! Palūdz, lai kāds Tevi pavēro. Varbūt lai šis kāds pāris reizes paklikšķina Tavā vietā.
15. Esi priecīgs un izbaudi! Klikerapmācība ir lieliska metode, lai bagātinātu Tavas un Tava suņa attiecības.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru